niedziela, 7 lutego 2021

Co po? Część 1 - Google Workspace dla Szkół

  Brak komentarzy


Wydarzenia ostatniego roku spowodowały, że wiele szkół znacznie rozwinęło zastosowanie technologii w bieżącym nauczaniu. Nie chodzi tu jedynie o prowadzenie spotkań z uczniami przez platformy wideo, ale także o sposoby organizacji, udostępniania i oceniania materiałów edukacyjnych.

Naukowcy twierdzą, że ogólnoświatowa pandemia się kiedyś skończy, więc prędzej, czy później, szkoły wrócą do tradycyjnego sposobu nauczania. Co się stanie z ciężko wypracowanymi metodami nauki zdalnej? Zobaczymy.

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby każda szkoła posiadała własny system, platformę cyfrową, w oparciu o którą nauczyciele mogliby prowadzić część swoich zajęć, a uczniowie bezpiecznie się komunikować.


Zawsze byłem zwolennikiem bezpłatnych rozwiązań, które służą edukacji. Dotyczy to przede wszystkim korzystania z darmowego oprogramowania, które dostarczane jest na licencji open source lub na specjalnych licencjach przez wielkie firmy. 

Szkoły korzystają obecnie z wielu narzędzi, które pomagają organizować zdalne lekcje. Są to Teamsy, Meet, ale również portale społecznościowe, jak Facebook, komunikatory typu Whatsapp czy własne platformy oparte chociażby o Moodle.

Dziś skupię się na Google Workspace (dawniej GSuite), które świetnie nadaje się jako platforma edukacyjna wspomagająca tradycyjny system nauczania w szkole. Google, jedna z największych na świecie firm branży IT oferuje szkołom i placówkom edukacyjnym pakiet swoich narzędzi, a jedynym wymogiem jest posiadanie własnej domeny. 


W pakiecie otrzymujemy więc aplikacje, które można podzielić na kilka grup. Do zarządzania informacją stosowany jest znany z kont prywatnych Gmail, a także Kalendarz oraz Google Keep. Materiały edukacyjne oraz prace uczniów tworzone mogą być w Dokumentach i Prezentacjach, a ewaluacji procesu dydaktycznego dokonywać można w Formularzach pełniących rolę ankiet i testów. Do bezpośredniej komunikacji między uczniami i nauczycielami służyć może Chat oraz Meet, a najlepszą aplikacją do zarządzania procesem dydaktycznym jest Classroom.


Najważniejszą cechą Workspace jest dla mnie jednak bezpieczeństwo. Pakiet szkolny pozwala na założenie indywidualnych kont uczniów i nauczycieli oraz podzielenie ich na grupy według potrzeb. Poszczególnym grupom można nadawać specjalne uprawnienia, a co za tym idzie, lepiej zarządzać dostępem do narzędzi i ich funkcji. Szczególnie chronione są dane osobowe - można zdecydować, które informacje dostępne będą poza domeną szkolną. Wszystkimi ustawieniami zarządza szkolny administrator z poziomu dedykowanej do tego celu konsoli.

Podsumowując, mam nadzieję, że wypracowane przez wiele szkół rozwiązania, po powrocie do tradycyjnej nauki w szkole nie zostaną porzucone. Marzę, aby za kilka lat korzystanie z technologii w szkole było tak naturalne, jak dotychczas z papieru.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz