Własne tło nagłówka w Google Classroom

Nowe zajęcia z nowym nagłówkiem


Tworząc zajęcia w Google Classroom, automatycznie dodawane jest kolorowe tło nagłówka.


Jeśli nam się nie podoba lub chcielibyśmy się po prostu wyróżnić, warto go zmienić.

Oryginalny, własny nagłówek

Jeśli wśród standardowych nagłówków nie ma takiego, który nam odpowiada lub po prostu chcemy stworzyć własną, oryginalną grafikę, wystarczy poświęcić kilka chwil i wykonać następujące kroki:


1. Skorzystamy z Rysunków Google, jako prostego edytora grafiki

Na Dysku Google Otwieramy Rysunki Google lub wchodzimy na stronę https://docs.google.com/drawings

2. Zmieniamy domyślne wymiary rysunku

Z menu głównego wybieramy Plik -> Ustawienia strony, a następnie w wyskakującym okienku wybieramy opcję Niestandardowy i zmieniamy kolejno:

  • Zamiast Centymetrów wybieramy Piksele

  • Ustalamy szerokość na 960

  • Ustalamy wysokość na 245


3. Tworzymy własną grafikę

Możemy skorzystać z kolorowych kształtów oraz napisów z różną wielkością i czcionką. Tutaj nie ma ograniczeń, ale warto zadbać o czytelność tak, żeby nagłówek nie rozpraszał i nie zmniejszał widoczności niektórych opcji.


UWAGA!

W nagłówku zajęć zawsze po lewej stronie mamy tytuł i kilka opcji. Pamiętajmy więc, że napisy te zasłonią ten fragment naszego nagłówka.


4. Zapisujemy plik na dysku w jednym z formatów

Po ukończeniu projektowania nagłówka zapisujemy go na dysku komputera, wybierając z menu głównego Plik -> Pobierz -> Obraz PNG

5. Ustawiamy nowy nagłówek w Classroomie

Wracamy do naszych zajęć w Google Classroom i ustawiamy zapisany wcześniej plik PNG jako tło nagłówka. W tym celu klikamy w Prześlij zdjęcie i z dysku komputerowego załączamy utworzony przez nas plik.

6. Na koniec...

Warto sprawdzić, czy nasze logo właściwie się prezentuje, zarówno w widoku konkretnych zajęć, jak i w podglądzie wszystkich zajęć. W razie potrzeby, modyfikujemy plik w Rysunkach Google i powtarzamy kroki 4-6.